Žurnál

Kronika 27: Máj 2020

Divá ruža Rosa sericea pteracantha v juhovýchodnej časti zadnej záhrady kvitne už v prvej polovici mája. Je charakteristická veľkými pichliačmi, ktoré v slnečnom počasí žiaria jasnočervenou farbou.


28. Máj 2020

Asi deň pred otvorením expozície rozkvitla drevitá pivónia. Bol na nej ružový kvet, ktorý sa neskôr zmenil na biely. S výnimkou jednej alebo dvoch ruží sú na všetkých puky.

Vedľa vchodu do vily vyrastie každý rok vinič. Pravdepodobne ho sadil Dominik Skutecký. Na jednej staršej fotografii je vidieť ako ním obrastá vchod a spomína ho aj Peter Karvaš v románe V hniezde. Bolo by pekné, keby sa ovíjal okolo stĺpa pred vchodom, ale zatiaľ sme ho nechali na zemi.

V priebehu apríla a mája sme v rôznych častiach prednej záhrady vysadili do 15 hyacintov.

Aj keď je už dlho sucho, všetkým novo vysadeným rastlinám a stromom sa dobre darí. Jediný problém je s buxusom vedľa vchodu, ktorý je znovu napadnutý víjačkou krušpánovou. Zajtra ho plánujeme postriekať prípravkom proti vijačke a listovým hnojivom, vďaka ktorému by sa mal postrek lepšie udržať na listoch. Tiež by sme mali vysadiť rebarboru niekde vzadu za vilou, aby zadná záhrada viac ožila. Kým nepodrastú ruže a stromy, v záhrade bude stále veľa “hluchých” miest. Najväčší problém je múr, hoci už začal postupne obrastať brečtanom. Dobre sa uchytil aj vinič, ktorý sme tento týždeň vyviazali na opornú konštrukciu.

Je trochu škoda, že cezmína sa nakoniec vôbec neujala. Všetky konáre sme museli vypíliť. Možno ešte ožije nejaká časť koreňa a rastlina ešte vyrazí.

Uvažujeme o tom, že by sa v zadnej záhrade vysiala lúčna tráva, čím by tu pribudli nové druhy. Súvisí to aj s tým, že by sme tu chceli umiestniť úle. Bolo by to dobré pre rastliny, keďže sme tu vysadili množstvo ruží, ktoré budú kvitnúť celé leto a zároveň by ich bolo možné využiť v rámci edukačných programov pre školy.

Uvažujeme o odstránení garážových dverí a ich výmene za klasické. Vznikol by tak priestor pre popínavé rastliny, či rastliny v kvetináčoch, čím by sa celá stavba lepšie integrovala do záhrady.

29. Máj 2020

Dnes sme v prednej časti pozemku, kde nechce nič rásť, pretože je tam málo slnka, zasadili štyri floxy a dve čemerice neďaleko bráničky. Do zadnej záhrady sme dali domček pre hmyz.