Kultúra záhrad

Kronika 27: jún 2020

Nymphe Tepla v zadnej časti záhrady. Ruža bola vyšľachtená Rudolfom Geschwindom pred rokom 1884.

1. Jún 2020

Zdá sa, že prvá rozkvitla Geschwindova ruža Madame Eugène E. Marlitt, ‚Maggie‘ (vyšľachtená 1900). Som zaskočený jej žltou farbou, ale je možné, že keď sa viac rozvinie, farba sa jej zmení na sýto ružovú.(1)

Krušpán dostal postrek proti vijačke krušpánovej.

18. Jún 2020

Niektoré ruže medzitým stačili odkvitnúť: neznáma ruža žltej farby, Geschwindove Eugen E. Marlitt a Nordlandrose, ešte kvitne Enfant de France a chystá sa kvitnúť Pompon Blanc Parfait, ale aj ďalšie.

Časť pôdy pod oporným múrom je zakrytá čiernou záhradnou textíliou, aby tam nerástla burina. Niektoré ruže ňou obrástli, pretože už druhý týždeň každý deň prší a všetko je mokré.

Predná záhrada je obsypaná bielou ďatelinou. Momentálne sa nedá ani kosiť.

Na staršej ružovej pivónii ešte rozkvitli dva kvety, ale na jej vek je to aj tak málo. Je možné, že jej v rozmnožovaní bránia korene dulovca. Keď sme ho začiatkom jari vybrali zo zeme, podstatná časť koreňov tam zostala a stále vyháňa nové výhonky na ploche do 5 m². Je možné, že presadenému dulovcu sa nebude celkom dariť, na novom mieste nemá toľko slnka ako predtým.

Všetky nové ruže by si zaslúžili oporu. Možno si dáme vyrobiť drevené opory v tvare obeliskov. Tie, ktoré sú dostupné v bežných obchodoch pôsobia veľmi lacno. Ideálna výška obeliskov by bola 150 cm. Každý krík by sa uzavrel do základne obelisku a ruža by tak bola dobre chránená. 

Dobre sa darí aj viniču v zadnej záhrade. Jeden rastie priamo pred vchodom do vily. Zatiaľ sa plazí po zemi a pokúša sa ovinúť okolo zábradlia. Bolo by dobré dať mu oporu, aby sa mohol ovíjať okolo stĺpa pri vchode, tak ako to mal kedysi Dominik Skutecký. S veľkou pravdepodobnosťou je to rastlina, ktorú tam sám vysadil.


(1) Neskôr sa ukázalo, že Madame Eugène E. Marlitt bola pri predaji zamenená za ružu Alchymist vyšľachtenú v roku 1956 nemeckým šľachtiteľom Reimerom Kordesom. Keďže ide o popínavú ružu, neskôr bola premiestnená k plotu v zadnej časti záhrady, kde sa jej darí. (pozn. 8. 6. 2023)