Vizuálne umenie

Vyhliadky: Peter Cábocky

čo čítaš

Mám veľmi málo času na čítanie kníh, preto čítam kadečo krátke na dennej báze, hlavne denné správy. Každé ráno si ako prvé prečítam The Guardian, BBC, alebo CNN. Až potom nasledujú Sme, a nezávislé maďarské denníky v online forme. Čo sa týka kníh, veľmi zriedkavo ich viem aj dočítať, takže sa veľakrát stáva, že sa musím ´rozbehnúť´ viackrát. Posledné tituly, ktoré mám ešte asi po dvoch rokoch nedočítané, sú kniha od jedného z najznámejších írskych spisovateľov Colm Toibína, ktorého poznám ešte z čias, keď som študoval na akadémii v Írsku a dlhý čas som tam žil. Volá sa ´Mad, Bad, Dangerous to Know´ a je o otcoch Oscara Wilda, W.B. Yeatsa a Jamesa Joyca. Ďalej je to ´Through the Language Glass – Why the World Looks Different in Other Languages´ od Guy Deutchera. Kniha sa mi veľmi páčila a pobavila (a aj sa mi ju podarilo tento rok dočítať ). A ´Playing to the Gallery´ od Grayson Perry. Pokúša sa v ňom priblížiť a vysvetliť súčasné umenie širokej verejnosti. Asi sa mu to nepodarilo.

čo sleduješ

Sledujem malé-veľké veci. Zmenu počasia, rast mojich detí, dobro v ľuďoch. Taktiež sledujem, že veci, ktoré sú pre mňa zrejmé, logické a samozrejmé, iným nemusia hovoriť vôbec nič, alebo vidia úplne naopak, ako to vnímam ja. Je to fascinujúce.

nad čím premýšľaš

V podstate by som spojil tú predošlú otázku s týmto. To, čo sledujem, nad tým aj rozmýšľam.

kam chodievaš

Moja štvorročná dcérka sa ma minule opýtala – ´´Tati, prečo chodíš stále hore-dole?´´ Veľakrát sa nám zdá, že to čo robíme, kam chodíme, má obrovský význam, a zmysel. Každodenne chodím do práce, do škôlky pre dcérku, kočíkujem malého syna, s rodinou na výlety.

Autorov otec pri sadení vinice, súkromný archív

Starám sa aj o malý vinohrad, takže pravidelne chodím aj tam. Je na okraji lesa, sledujem, ako srnky a zajace kontrolujú úrodu. Je toho veľa čo robím, a kam chodím pravidelne. Je to len hore a dole.

Peter Cábocky je vizuálny umelec skúmajúci možnosti maloformátovej maľby. Študoval v Dubline a na Chelsea College of Art v Londýne. Vo svojej tvorbe pozoruje a intenzívne spochybňuje veci, no zároveň nie je jeho cieľom vyriešiť ich.  Spot On je nazvaná prehliadka jeho diel v košickej Kunsthalle – VUNU Gallery počas Bielej noci v Košiciach od 23. do 25. septembra 2022.