Kultúra záhrad

Kronika 27: júl 2020


Pri dnešnom kosení sme v prednej a zadnej záhrade nechali nepokosené plochy trávy, aby tu mohli kvitnúť lúčne kvety a poskytovali potravu pre včely.

Vedľa chodníka nečakane rozkvitol modrý hyacint. Vôbec som nečakal, že sa im tu bude dariť. Okrem toho vôbec nemal kvitnúť, keďže už kvitol vo februári.

Medzitým sa tiež vyriešila záhada žltej ruže, ktorú nám predali vo zvolenskom arboréte namiesto Geschwindovej Eugen E. Marlitt. Je to Rosa Alchymist vyšľachtená Reimerom Kordesom v roku 1956, ktorá je popínavá a dorastá do výšky 5,5 m. Jej farba by sa mala zmeniť na marhuľový až ružový odtieň, takže farebne by do záhrady mohla celkom dobre zapadnúť, a mala by mať intenzívnu vôňu (bohužiaľ mi nenapadlo k nej privoňať, keď kvitla). Na jeseň alebo skoro zjari ju budeme musieť presadiť, najlepšie k múru do zadnej časti záhrady, ak vôbec, keďže nejde o historickú ružu. Pretože pôvodný zámer bol vysádzať v záhrade iba historické ruže. Dá sa však na to pozerať aj tak, že vyzerá veľmi ušľachtilo a vďaka tvaru kvetu pôsobí tiež ako historická. Zatiaľ to necháme otvorené a rozhodneme sa na jeseň.

8. Júl 2020

Minulý týždeň rozkvitla ruža Baronesse von Rothschild. Mala by kvitnúť celé leto a tiež by mala mať intenzívnu vôňu.

Hrozno ozobávajú drozdy.

15. Júl 2020

Bol prijatý nový zamestnanec na dohodu, ktorý sa bude starať o záhradu.

Dnes bola ohlásená aj návšteva prezidentky vo vile, ktorá je predbežne plánovaná na 28. alebo 29. júla 2020.

Včera sme hrozno zakryli tkanou záhradnou textíliou, aby sme zabránili drozdom v ďalšom ozobávaní.

Chystajú sa kvitnúť ďalšie ruže.