Žurnál

Tolstoj a všetky ruže do našej zimy

Z niekoľko desiatok tisíc odrôd ušľachtilých ruží je veľmi ťažké vybrať jednu jedinú odrodu ako tú naj. Napriek tomu by som chcel upriamiť pozornosť na jednu ružu, ktorá v mnohom predbehla svoju dobu. Ide o setigera hybrid, po ruži prérijnej mohla zdediť dobrú odolnosť voči chladu.

Je to sadová alebo popínavá ruža, ktorú v svojom katalógu uvádzal J. Böhm z Blatnej. Je dosť pravdepodobné, že Jan Böhm spomenutú ružu iba uviedol do predaja, možno z Geschwindovej pozostalosti u grófky Chotekovej v Dolnej Krupej, no skutočným šľachtiteľom, ktorý ružu prérijnú, či ich krížence ako jeden z prvých v Európe používal v šľachtení je Rudolf Geschwind.

Pôvod je teda sporný, ale keďže ide o pozoruhodnú ružu, nedalo mi nezaradiť ju. Nesie tiež meno pozoruhodného človeka veľkého duchom. Lepšie ako Jan Böhm z Blatnej ju isto nedokážem opísať, preto uvediem preklad jeho opisu z ročenky: Dvacet let československých růží (Blatná, 1938).

´Tolstoj´ (J. Böhm, 1938), rodičia ´Belle de Baltimore´ (setigera hybrid, Feast, 1843) x ´Mad. G. Staechelin´ (veľkokvetá popínavá ruža, Dot)

´Tolstoj´

Rosa setigera hybrid (J. Böhm, 1938) popínavá veľkokvetá ruža.

Skvost, akých sa len málo podarí vypestovať. Predstavme si zdravý a krásny obrovský list známej remontantnej ruže ´Ulrich Brunner fils´ (z novších by som prirovnal k ruži ´Eden Rose´), lesklé, až 400 cm vysoké, silné, ale pružné výhonky, rastlina zaručene zdravá a pritom mrazuvzdorná.

V júni-júli po celej dĺžke týchto výhonkov nasadí ker stovky obrovsky veľkých pukov, ktoré pri rozkvete pod vlastnou váhou , ako pri ruži ´Marechal Niel´, ako veľké zvony ovísajú nadol. Ich farba je na vnútornej strane striebristo ružová, na vonkajšej prechádza do mäsovoružovej, podobne ako je to u ruže ´La France´, či ruže ´Superb´. Kvet je veľmi plný a nikdy nie je vidieť stred, ani vtedy, ak je celkom rozkvitnutý.

Aký je to obrovský rozdiel oproti starším popínavým ružiam, aj keď rovnako krásnych, ale iba s drobnými kvetmi, ružiam, ktoré i naše zimy ťažko znášali. A tu veľkokvetá, voňavá ruža, s listom, ktorý netrpí múčnatkou, ktorá sa i na rez do vázy dá použiť. Jej veľmi veľkou prednosťou je jej odolnosť voči mrazu, ktorú zdedila od ruže prérijnej (Rosa setigera MICHAUX), ktorá v šľachtení bola matkou (poskytla semená)

Popínavá ruža pre mnohoraké využitie, skvostná v sadoch, ponechaná voľnému rastu, kde obrovské kvety ako zvony krášlia celý ker.

Najideálnejšia veľkokvetá popínavá ruža dneška!

TEXT A FOTO VLADIMÍR JEŽOVIČ