Kultúra záhrad

Kronika 27: august 2020

11. August

28. júla navštívila vilu prezidentka Zuzana Čaputová. Vo vile prebehlo asi 45 minútové rokovanie medzi ňou a predsedom BBSK, po ktorom nasledovala komentovaná prehliadka Stálej expozície Dominika Skuteckého. Po prehliadke ochranka prezidentky umožnila vstup do záhrady ľuďom, ktorí čakali na ulici, aby sa s ňou mohli pozdraviť.

29. júla sa odohrala v záhrade literárna debata so Silvestrom Lavríkom, ktorú moderovala Zuzana Bariaková. Bol horúci júlový podvečer, v záhrade bol príjemný chládok, prišlo asi dvadsať ľudí. Spisovateľ aj moderátorka zahrnuli do svojho rozhovoru záhradu, čo sa zrejme ani nedalo obísť, no aj tak to bolo príjemné prekvapenie. Atmosféru dotváral nejaký vták, ktorý poletoval nad záhradou a vydával hlasné zvuky. Chvíľu si posedel na streche susedného domu, pričom ani na chvíľu nestíchol (nikto to nekomentoval), potom odletel a už sa nevrátil. 

Medzitým začala kvitnúť Marie Dermar, ale nepodarilo sa jej celkom rozvinúť. Takto vyzerajú puky, keď veľa prší, ale teraz bolo pomerne sucho. Je to jedna z ruží, ktoré sa najviac rozrástli. Geschwindovej Celine Dubos sa to celkom nepodarilo. Snáď sa rozrastie v budúcom roku. Stále sú to veľmi mladé ruže.

Jedna z popínavých hortenzií začala vysychať ako keby bola niečím napadnutá. Zato hostám sa darí veľmi dobre. Všetky rozkvitli a mierne sa rozrástli. Dobre sa darí aj hortenzii, ktorá bola vysadená minulý rok.

V júli náš nový kolega nechtiac pri kosení zničil drevitú pivóniu. Je to už druhýkrát, čo ju niekto poškodil. Budúci rok si bude musieť zopakovať všetko od začiatku.

Včera sme objednali cibule Jesienky obyčajnej bielej (Colchicum autumnale album), krokusu King of striped (Crocus vernus) a snežienky jarnej (Galanthus nivalis). Všetky by som chcel vysadiť na “hluché” tienisté miesta v prednej časti záhrady.

12. 8. 2020

Hrozno sme medzitým zakryli tkanou záhradnou textíliou, aby ho ochránila pred drozdmi. Je to účinné. 

Pripravujeme ďalší výber ruží na jesennú výsadbu. Mali by byť medzi nimi aj stredoveké ruže a exotické ruže (Japonsko a Čína), ktoré boli vyšľachtené v 19. Storočí.