Žurnál

Tulipány v lesných záhonoch

Nepestujem tulipány medzi ružami preto, že mám pocit, že vytvárajú nádherné záhony. Ak ich vysádzam, vysádzam ich ako výplňové rastliny, predovšetkým ako rastliny na rez. Na jar sú to prvé kvety, z ktorých možno robiť skutočné kytice, celú sezónu zdobia náš dom.

Bežný spôsob pestovania, pri ktorom sa tulipány vysádzajú v celých lánoch v kontrastných líniách, potom sa vyberú a nahradia predpestovanými letničkami, mi celkom nevonia. Mám rada všetky odtiene bielych, krémových či zelených tulipánov, ak je jar chladná, dlho zostávajú elegantné, štíhle a neotvorené.

Keď u babičky môjho muža prišiel čas červených tulipánov, zhora ich lemovali biele rozkvitnuté čerešne a zdola more nezábudiek. Je to tá najelegantnejšia kombinácia, akú poznám.

V záhrade na chate som biele a zelené tulipány skombinovala s mesačnicou, ktorá sa každý rok vyseje sama. Je to vzpriamená rastlina s ružicou listov a drobnými bordovofialovými kvetmi na konci stonky. Ružový záhon vyzerá hneď na jar plný.

Na druhom ružovom záhone s tulipánmi sa roztiahol symbol jari – blýskač jarný. Je považovaný za burinu, invazívnu rastlinu navyše jedovatú. Ale Britská kráľovská záhradnícka spoločnosť odporúča niektoré kultivary a môj obľúbený záhradník Christopher Lloyd ho ako jeden z mála pestoval. Lepšie povedané ponechal ho, podobne ako veternicu, na svojej lúke, ktorú pretvoril zo starého trávnika. Jeho matka na tom mieste v Dixteri začiatkom minulého storočia vytvorila Boticelliho záhradu s odkazmi na maliarovu Jar. Zo semien pestovala na jar kvitnúce cibuľoviny – divorastúce narcisy, bielu a kockovanú korunkovku.

Tento rok sa v záhone konečne zjavila aj veternica, ktorú som z lesa opakovane nosila. Dočítala som sa, že veternica má často neplodné semená a rozširuje sa len podzemkami. Ak rastie v lese, je to znak toho, že les je starý. Na Slovensku rastie takmer všade, to ale tiež znamená, že na Slovensku máme skutočne staré lesy.

K žltému blýskaču a veternici plánujem dosadiť popínavú zimozeleň, ako som to videla v lese a modrice. Keď odkvitnú, nahradia ich ďalšie lesné rastliny konvalinky a kokorík, ktoré zachytia ešte v máji neskorokvitnúce ľaliokveté tulipány. Keď sa už ocitli takto spolu na bielej strane a zdá sa, že im to pristane, idem si ich narezať do vázy.

TEXT A FOTO IVANA KOMANICKÁ