Žurnál

Máj v záhrade a v prírode

Z nášho domu v Chmeľovej máme pohľad na dva veľké stromy. Zo spálne na poschodí na lipu, ktorá hovorí o počasí. Pri silnom vetre sa ohýba a šuští, až si niekedy myslím, že sa prevráti rovno na náš dom. A v hlave si prepočítavam vzdialenosť. Inokedy si pripomeniem ročné obdobie, keď sa na ňu pozerám z postele pri obedňajšom ukladaní detí na spánok. Ležím vždy na jednom boku s bábätkom prisatým na prsník.

Z kuchyne máme výhľad na starú slivku. Keď sme sa sem prišli pozrieť prvýkrát, povedali nám, že pozemok je síce malý, no na kopci je lúka. V skutočnosti je to sad a uprostred neho táto mirabelka. Každý rok s napätím čakám, kedy rozkvitne. Najkrajšia je večer pred tým. Napučaná ako ženské prsia pred pôrodom. A keď to príde, vidím už len obrovskú bielu guľu, pod ktorou to vonia a vrie včelím bzukotom ako v kotli.

TEXT A FOTO MAJA KOMANICKÁ

Na Čergov k nám chodia ľudia z Česka a z takých častí Slovenska, kde nikdy v živote nevideli salamandru. Našincovi príde úsmevné to nadšenie, veď tu sa proste prejdete po daždi lesom a je problém na salamandru nestúpiť. Prečo tu sú salamandry? Pretože tu je fajnové bukové lístie a fajnová pôda s hrabankou z jedlí, s mykorízou, je tu hromada fajnového vlhkého mŕtveho dreva. Pretože taká salamandra sa tu môže parádne schovať, má tu hromadu jedla a miest, kde sa môžu vyvíjať malé salamandríčatá. Hertnícka dolina so svojou jedľobučinou a bohatými potokmi je tiež takýmto miestom. Salamandra chráni vodný zdroj. Prírodná rezervácia Salamandria bude chrániť vodný zdroj, salamandry, obrovské jedle a buky a všetko, čo tu žije. Pretože divočina zachráni svet.

TEXT KATARÍNA GRICHOVÁ FOTO ĽUBOŠ LEŠKO A SLOVAKROSES