Kultúra záhrad

Kronika 27: Apríl 2020

V roku 2018 boli pred vilou vysadené dve pivónie Sarah Bernhardt a jedna drevitá pivónia červenej farby. Tú minulý rok nechtiac zničili kamenári, ale začiatkom apríla vyšiel jeden výhonok.

Jedna pivónia rastie v severovýchodnej časti zadnej záhrady bližšie k prednej záhrade. Druh nie je známy – nejde o historickú pivóniu. Bude to asi jej druhý rok v záhrade, ale keďže bola minulý rok omylom pokosená skôr, než sa mohla rozrásť, tento a asi ani budúci rok ešte  nebude mať kvety. Neďaleko nej rastie hortenzia drevitá. Toto bude jej tretí rok v záhrade.

V prednej časti záhrady smerom ku garážam rastú tulipány, ktoré tu nikto z nás nesadil. Kedysi sa tu objavoval jeden, tento rok rastú už tri.

Cez víkend (4. apríla) bolo v prednej záhrade náhodne vysadených asi 13 hyacintov bielej, ružovej a fialovej farby.

8. Apr. 2020

Včera sme pod múrom v zadnej záhrade vysadili biely vinič hroznorodý (vitis vinifera), presnú odrodu bohužiaľ nepoznám.

Keď rozkvitne pivónia Sarah Bernhardt, ktorú sme vysadili pred dvoma rokmi, možno zistíme, že je to tá istá pivónia, ktorá rástla v záhrade už predtým, a ktorú sme odtiaľ preniesli aj na Dolnú ulicu k Bethlenovmu domu.(1) Vyšľachtil ju v roku 1896 francúzsky šľachtiteľ Victor Lemoine. Iné zdroje uvázdajú, že ju predstavil Kelway v roku 1896 a verzia od V. Lemoina sa datuje až do roku 1906. Dorastá do výšky 80 – 100 cm. Lemoine vraj šľachtením zdvojnásobil veľkosť kvetu pivónie a okrem Sarah Bernhardt vyšľachtil ešte jeden druh, ktorý pomenoval podľa seba. Sarah Bernhardt je zároveň rodičom pivónie Alexander Fleming (1950, spolu s Bunker Hill). 

14. Apr. 2020

Presadená moruša čierna (tá menšia) asi 3 m od plota a tiež asi 3 m od najvyššej jablone.

Pivónia v zadnej časti záhrady je Karl Rosenfield (na štítku od výrobcu sa udáva Rosenfeld). Bola vyšľachtená v roku 1908 v Nebraske.

27. Apr. 2020

Zdá sa, že prežili všetky ruže, hoci nočné mrazy sa objavujú stále. Aj minulú noc bolo pod nulou. Zatiaľ sa zdá, že zmenu neprežila iba cezmína, ale možno sa podarí zachrániť nejakú časť. Všetko rastie. Tento týždeň by sa mala záhrada prvýkrát v tomto roku pokosiť, ak to dovolí počasie.


(1) Nejde o tú istú odrodu. (pozn. 6. 5. 2021)