Kultúra záhrad

Erich Unmuth uvádza: Star of Waltham

V období rokov 1840-1870, počas rozmachu remontantiek, uviedli na trh stovky červených ruží, z ktorých väčšina v priebehu rokov zmizla z ponuky. V Rosenkultivariu rastie viac ako 80 červených hybrid perpetuals/remontantiek, ktoré všetky zatieni ‘Star of Waltham’. Vysoký ker, tmavozelené zdravé listy, kvitne od mája do októbra, ale najmä – ak sa neodstraňujú odkvitnuté kvety, od júla na ňom možno pozorovať nádherné šípky zároveň s kvetmi. Dodnes ‘Star of Waltham’, ktorú v roku 1875 uviedol v Paríži veľký William Paul, púta pozornosť hneď z niekoľkých uhlov pohľadu.

Je potrebné zdôrazniť, že William Paul vyšľachtil ‘Star of Waltham’ pred 150 rokmi.

O to zarážajúcejšie je, že sa často zamieňa s ďalšou remotantkou ‘Triomphe de l’Exposition’, ktorú pred rokom 1855 vyšľachtil Margottin Père.

Bolo treba založiť samostatnú výsadbu ruží z rôznych zbierok a rôznych škôlok označenú buď ako ‘Triomphe de l’Exposition’, alebo ako ‘Star of Waltham’.  Postupne sa potvrdilo, že ‘Star of Waltham’ pôvodom z Europarosarium Sangerhausen a z Roseto Botanico Cavriglia prof. Gianfranca Fineschiho bola identifikovaná správne. Navyše, iba jedna zo štyroch škôlok, ‘Stauden und Rosen’ od Karin Schadeovej z nemeckého Reinhausenu, ponúka obe odrody správne identifikované.

Jedným z cieľov Rosenkultivarium Baden je správne identifikovať historické ruže, pretože sa ukázalo, že aj slávne, jedinečné, zdanlivo odlišné odrody sa zamieňajú. Všeobecne existujú tri pravidlá, ktoré by sa mali využívať pri starostlivosti o odrody ruží a na ktoré by sa nikdy nemalo zabúdať:

Zamieňanie odrôd je prvým krokom k ich strate, zbierať položky bez ich správnej identifikácie nemá zmysel.

Vždy sa podeľte o vzácne odrody s minimálne ďalšími dvoma spoľahlivými zberateľmi.

Pokúste sa nájsť dôveryhodnú škôlku, ktorá by tú ktorú odrodu nanovo uviedla.

William Paul (1822 – 1905) bol jedným z najvýznamnejších anglických ružiarov a záhradníkov 19. storočia. Známy šľachtiteľ množstva ozdobných rastlín ako kamélií, pelargónií, brečtanov, cezmín či ovocných stromov ale, samozrejme, aj mnohých slávnych ruží. Význam práce autora „The Rose Garden“ sa nedá slovami opísať. Prvé vydanie „The Rose Garden“ vyšlo v roku 1848, desiate v roku 1903. Nemecký preklad „Der Rosen-Garten“ od WilhelmaDölla vyšiel v roku 1855.

Aj dnes sa s jeho víziou budúceho šľachtenia ruží dá len súhlasiť: „Dálie sú potomkami jedného druhu, fialky vzišli z dvoch, ale ruže našich dní majú vo svojom rodokmeni nie menej ako dvadsať druhov. Nemali by sme potom očakávať na širšej ploche, na ktorej budujeme, a pri väčšom počte a výbere materiálov, ku ktorým sa pridá takmer bezhraničný čas, že vznikne superštruktúra ešte veľkolepejšia, pestrejšia a dokonalejšia?”

Na znak svojej úcty a uznania písal Rudolf Geschwind  o Williamovi Paulovi ako o „veľkom pánovi Paulovi z Walthamu“.  

TEXT ERICH UNMUTH PRELOŽILA MARTINA ŠIMKOVIČOVÁ FOTO ANNA ŠIMKOVIČOVÁ