Kultúra záhrad

Erich Unmuth uvádza: El Ariana

‚El-Ariana‘, Geschwind, pred 1910

Pestujem túto ružu už minimálne 20 rokov. Je to vysoký ker, má viac ako 2 metre, a raz ročne, na začiatku leta, je bohato obsypaný kvetmi. Mladé kvety sú svetlo žlté s jemným marhuľovým nádychom, ktoré vädnú dobiela.

Ruža je pomenovaná po meste v Tunisku, ktoré sa postupne stalo súčasťou hlavného mesta. El-Ariana bola kedysi slávnou vďaka svojim okrasným rastlinám.

Na túto ružu som natrafil kedysi na prelome storočia vďaka otázkam škandinávskych milovníkov ruží o odrode, ktorú vyšľachtil Rudolf Geschwind pod názvom ‘Ariana ‘. Výskum ukázal, že ružová škôlka Petra Lamberta (Trier, Nemecko) ponúkala vo svojom katalógu z roku 1912/13 v rubrike “Nordlandrosen – Neueste Park- und Gartenrosen” (Ruže zo severu – najnovšie parkové a sadové ruže) odrodu pod názvom  ‘El-Ariana ‘, “Hybrid 3. Grades von Harisonii” (3. generácia R. x harisonii). R. x harisonii, žltý kríženec R. pimpinellifolia, je známy ako  ‘Yellow Rose of Texas ‘.

V Lambertovom katalógu sa v tejto rubrike vymenúva 16 odrôd, okrem  ‘El-Ariany ‘ sa dodnes pestuje iba  ‘Prinz Hirzeprinzchen ‘, ďalších 14 ruží zmizlo.

Je tiež dôležité upozorniť na riadok pod názvom rubriky: „von R. Geschwind und P. Lambert“ (od R. Geschwinda a P. Lamberta). Šľachtiteľ sa uvádza ako rovnocenný ružiarovi, pričom Geschwinda počas jeho života a celej kariéry ako šľachtiteľa ruží neuznávali.

Iba dva roky po uvedení  ‘El-Ariany ‘ sa začala 1. sv. Vojna, záujem o okrasné rastliny sa znížil na minimum, zdá sa, že novinky z Lambertovho katalógu veľký počet zákazníkov nekúpil. ‘El-Arianu ‘ nikdy nevysadili v Sangerhausene, úplne zmizla a zachovala sa iba vďaka náhode. Nórsky učeň z Lambertovej škôlky priniesol domov výhonok s púčikmi a ponúkal túto odrodu pod názvom  ‘Ariana‘ vo svojej vlastnej škôlke neďaleko Stavangeru. Ukázalo sa, že ‘Ariana‘ je odolná a zdravá, takže bola vhodná do záhrad v Nórsku. Je úžasné, že po 80 rokoch ‘Arianu‘ idetifikovali ako Geschwindovu ‘El-Arianu‘ a dnes je celosvetovo známa ako jedna z jeho série ruží severských alebo Nordlandrosen.

‚El-Ariana‘, Geschwind, pred 1910

“Neueste Park- und Gartenrosen

Von R.Geschwind und P.Lambert

El-Ariana Hybride III.Grades von Harrisonii  Strauch 2-2,50m hoch, Blüten zahlreich 1 – 4 auf geraden Stielen, mittelgr., gut gefüllt, becherförmig, nankingelb bis gelblich Fleischfarben“

Journal des Roses 1912, S. 42

Peter Lambert (1859 – 1939) bol jednou z najvýraznejších ružiarskych osobností v prvých dekádach 20. storočia. Trvalé zásluhy získal za založenie rozária v Sangerhausene, ktoré je dodnes najrozsiahlejšou zbierkou ruží na svete. Jeho škôlka uviedla množstvo dôležitých odrôd na trh v Európe ale aj za oceánom, napriek tomu, že nie vždy uvádzal ich správny pôvod. Veľa noviniek si prisvojil bez toho, aby uviedol ako ich šľachtiteľa Geschwinda, niekoľko rokov predával ‘Gruss an Teplitz’ ako svoj vlastný výtvor. Je možné, že niekoľko odrôd, ktoré sa pripisujú jemu, vyšľachtil pôvodne Rudolf Geschwind. Je potrebný hlbší výskum.

TEXT ERICH UNMUTH PRELOŽILA MARTINA ŠIMKOVIČOVÁ FOTO ANDREA BUCHMANN